به محفل ریاضی ایرانیان خوش آمدید! لطفا برای استفاده از تمامی امکانات عضو شوید
سایت پرسش و پاسخ ریاضی
+2 امتیاز
92 بازدید
در دبیرستان و دانشگاه توسط Elyas1 (2,239 امتیاز)
ویرایش شده توسط AmirHosein

پارادوکس اعدام غیرمنتظره به صورت خلاصه به شرح زیر است:

شخصی خلافکار به همراه وکیلش به دادگاه می‌روند. قاضی فردی عادل و صادق است. قاضی حکم او را اعدام می‌خواند و می‌گوید «هفته دیگر ما تو را اعدام خواهیم کرد و این اعدام برای تو غیرمنتظره خواهد بود»

وکیل مدافع به همراه خلافکار به گوشه‌ای می‌روند و زانوی غم بغل می‌کنند! وکیل مدافع با خوشحالی می‌گوید «ناممکن است که تو را اعدام کنند!» مرد خلافکار می‌پرسد چگونه؟ وکیل مدافع می‌گوید:« تو را روز جمعه اعدام نخواهند کرد زیرا تا انتهای روز پنجشنبه تو را اعدام نکرده‌اند و تو در روز پنجشنبه متوجه خواهی شد که جمعه اعدامت خواهند کرد که با غیرمنتظره بودن تناقض دارد. پنجشنبه هم نمی‌توانند اعدامت کنند. زیرا اگر تا انتهای روز چهارشنبه اعدامت نکنند و با توجه به اینکه جمعه اعدام نخواهی شد پس متوجه می‌شوی که پنجشنبه اعدامت می‌کنند پس باز هم با غیرمنتظره بودن تناقض دارد. و...» وکیل مدافع این استدلال را برای روزهای دیگر هفته می‌آورد و متهم هم آن را قبول می‌کند و در نتیجه هر دو خوشحال می‌شوند.

اما روز دوشنبه او را اعدام کردند و کاملا هم غیر منتظره بود!

مشکل چیست؟

در لینک زیر که برای سایت بنیاد مریم میرزاخانی است یکی از اساتید ریاضی استدلالی برای این پارادوکس می‌آورد که بنده متوجه آن نمی‌شوم. (در آنجا این پارادوکس به نام پارادوکس امتحان غیرمنتظره نام برده شده است)

http://www.mmirzakhani.org/fa/edu/lecture/class.php?id=502

توسط AmirHosein (14,034 امتیاز)
+2
در ویکی‌پدیا نیز برای این متناقض‌نما یک صفحه ایجاد کرده‌اند «https://en.wikipedia.org/wiki/Unexpected_hanging_paradox» و صفحهٔ فارسی هم دارد. به مراجع صفحه که نگاه کنید چند تا مقاله هم پیرامونش نوشته‌اند! ^_^
توسط Elyas1 (2,239 امتیاز)
+2
@AmirHosein تشکر از شما.
من ابتدا در اینترنت جستجو کردم و به این نتیجه رسیدم که پاسخی ندارد. ولی در لینکی که در ویرایش جدید پاسخم قرار خواهم داد یکی از اساتید ریاضی پاسخی می آورد که من کاملاً متوجه آن نشدم و می فرمایند که این پاسخ آن است ولی با آنچه که من در اینترنت دیده ام مطابقت ندارد.

پاسخ شما


نام شما برای نمایش - اختیاری
حریم شخصی : آدرس ایمیل شما محفوظ میماند و برای استفاده های تجاری و تبلیغاتی به کار نمی رود
کد امنیتی:
حاصلجمع 7 و 6 چقدر است؟(پاسخ حروفی)
برای جلوگیری از این تایید در آینده, لطفا وارد شده یا ثبت نام کنید.

حمایت مالی

کانال تلگرام محفل ریاضی
امروز : تاریخ شمسی اینجا نمایش داده می‌شود
...