به محفل ریاضی ایرانیان خوش آمدید! لطفا برای استفاده از تمامی امکانات عضو شوید
سایت پرسش و پاسخ ریاضی
0 امتیاز
75 بازدید
در دبیرستان توسط Danial Rube (324 امتیاز)

در یک گروه 12 نفره، که شامل علی، حسن و رضا می باشد؛ می دانیم قد علی و حسن از رضا بلند تر است. با چه احتمالی حسن قد بلندترین فرد در این جمع است؟

  • آیا درسته اگه اینطور استدلال کنیم که در ابتدا شانس هر نفر برای بلند قد ترین فرد بودن برابر 1/12 است. حالا با توجه به فرض شانس بلند قدترین بودن برای رضا از بین می رود پس این مقدار بین حسن و علی تقسیم می شود. یعنی شانس حسن می شود: 1/12 + 1/24

1 پاسخ

0 امتیاز
توسط mahdiahmadileedari (3,043 امتیاز)

احتمال بلندتر بودن حسن برای ما معادل با احتمال این است که حسن بلندتر از علی باشد و همچنین بلندتر از رضا باشد. اگر فرض کنیم قد هر سه نفر به صورت تصادفی و مستقل از هم توزیع شده باشد، آنگاه احتمال بلندتر بودن حسن برابر است با:

$$P(حسن بلندترین) = P(حسن > علی) × P(حسن > رضا)$$

احتمال اینکه حسن بلندتر از علی باشد، یعنی دو نفر را به صورت تصادفی و مستقل از هم انتخاب کنیم و حسن بلندتر باشد و علی کوتاه‌تر باشد. احتمال این رویداد برابر است با $ \frac{1}{2} $، زیرا اگر قد حسن و علی مستقل و تصادفی باشد، هیچ یک از آنها به طور مطلق بلندتر یا کوتاه‌تر نیست.

به طور مشابه، احتمال اینکه حسن بلندتر از رضا باشد، نیز برابر است با $ \frac{1}{2} $

بنابراین:

$P(حسن بلندترین)= \frac{1}{2} × \frac{1}{2} = \frac{1}{4}$

بنابراین، احتمال بلندتر بودن حسن برابر با $ \frac{1}{4} $ است.

توسط Danial Rube (324 امتیاز)
ممنون از پاسخ شما اما به نظرم خواسته مسئله رو به طور کامل در نظر نگرفتید. پاسخ شما بدون تاثیر از باقی افراد داخل صف است.

حمایت مالی

کانال تلگرام محفل ریاضی
امروز : تاریخ شمسی اینجا نمایش داده می‌شود
...