به محفل ریاضی ایرانیان خوش آمدید! لطفا برای استفاده از تمامی امکانات عضو شوید
+2 امتیاز
570 بازدید
در دانشگاه توسط erfanm (13,871 امتیاز)

متحرکی با سرعت ثابت مسیری را طی می کند. اگر متحرک با سرعت یک و نیم برابر سرعت قبلی مسیر را طی کند $2$ ساعت زودتر می رسد حال اگر متحرک با $ \frac{3}{4} $ سرعت اولیه مسیر را طی کند چقدر دیرتر می رسد؟

مرجع: سوال آزمون دکتری تخصصی مبحث هوش و استعداد تحصیلی

1 پاسخ

+2 امتیاز
توسط behruz (1,432 امتیاز)

با توجه به رابطه $x=vt$ و اینکه طول مسیر در هر سه حالت ثابت است میتوان گفت:

$x_1=v_1t_1=1/5v_1(t_1-2) \Longrightarrow v_1t_1=1/5v_1t_1-3v_1 \Longrightarrow 0/5t_1=3 \Longrightarrow t_1=6$

پس خواهیم داشت:

$x_1=v_1t_1= \frac{3}{4}v_1*t_2 \Longrightarrow t_2=8 $

پس در نتیجه متحرک $8-6=2$ ساعت دیرتر به مقصد میرسد.

توسط erfanm (13,871 امتیاز)
درسته ممنون
برای ترجمه ی یک جمله از انگلیسی به فرانسوی دو چیز ضروری است. اول، باید جمله ی انگلیسی را تماما بفهمیم. دوم، باید با اصطلاحات ویژه ای که در زبان فرانسوی هستند آشنا باشیم. این وضعیت خیلی شبیه هنگامی است که سعی داریم شرط را که با کلمات بیان شده است با نمادهای ریاضی بیان کنیم. اول، باید آن را تمام درک کنیم. دوم، باید با اصطلاحات ریاضی ریاضی آشنا باشیم.
...